Hydrokolonoterapia - fakty i mity

Hydrokolonoterapia - fakty i mity

Hydrokolonoterapia, czyli zabieg głębokiego oczyszczania jelita grubego zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Coraz częściej można go znaleźć w ofercie salonów piękności, centrów odnowy biologicznej czy ośrodków medycyny niekonwencjonalnej. Reklamy głoszą, iż jest to nowoczesna metoda oczyszczania organizmu z zatruwających go złogów i toksyn. Tymczasem zabieg, promowany jako skuteczny i całkowicie bezpieczny sposób na pozbycie się z organizmu zbędnych resztek i groźnych drobnoustrojów, może nie tylko nie spełnić naszych oczekiwań, ale wyrządzić wiele szkody w organizmie, a nawet być przyczyną groźnych dla życia powikłań. Co jest faktem, a co mitem o oczyszczaniu jelita grubego?


Tekst cytowany za:
Katarzyna Borycka-Kiciak, "Hydrokolonoterapia - fakty i mity", KOSMOS problemy nauk biologicznych, 2010.


Hydrokolonoterapia, to zabieg płukania jelita grubego wodą, pompowaną pod ciśnieniem za pomocą specjalnego aparatu. Promowany jest jako nowoczesna metoda oczyszczania organizmu z zatruwających go złogów, bezwartościowych resztek pokarmowych i toksyn. Wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach odnowy biologicznej, zwykle po specjalistycznej konsultacji lekarskiej.


Detoxic to nowoczesny suplement diety, który skutecznie usuwa wszelkie rodzaje pasożytów i robaków z organizmu. Jego stosowanie jest w pełni bezpieczne, nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych. Preparat Detoxic ™ przeszedł próby kliniczne, które potwierdziły jego skuteczność. Skład oparty jest o substancje pochodzenia roślinnego. Wiięcej na temat preparatu: http://eco-supplements.com/pl/zdrowie-i-uroda/detoxic-na-pasozyty-oczyszczanie-organizmu/.


Idea hydrokolonoterapii zasadza się na znanej od tysiącleci lewatywie i dziewiętnastowiecznej teorii „autointoksykacji”, której wiarygodność obalono w licznych badaniach kolejnego stulecia. Zabieg jest nie tylko nieskuteczny, ale może być przyczyną poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej oraz składu mikroekosystemu jelitowego odpowiedzialnego za jego integralność i prawidłowe funkcjonowanie.

Wykonanie zabiegu niesie ze sobą poważne ryzyko przedziurawienia jelita i rozwoju kałowego zapalenia otrzewnej. Konsekwencją takiego uszkodzenia jest konieczność leczenia operacyjnego z wytworzeniem czasowej stomii jelitowej. W świetle dzisiejszej wiedzy wydaje się, że nie ma żadnych wskazań do stosowania głębokiego płukania jelita grubego u kogokolwiek.

Informacje o dobroczynnych efektach stosowania zabiegu płukania jelita grubego, dostępne na stronach internetowych, w ulotkach reklamowych lub w artykułach kolorowych czasopism, mimo iż wykorzystują prawdziwą wiedzę fizjologiczną, są nierzetelne i w wielu kwestiach okazują się manipulacją. Rosnące zainteresowanie tą metodą wydaje się więc niezrozumiałym zwycięstwem ignorancji nad wiedzą i rozumem.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Borowik suszony Devaldano

Borowik suszony Devaldano – niezrównany aromat i smak króla leśnych grzybów w twojej kuchni przez cały rok. Borowik suszony Devaldano to p...